Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

41. Turizm Haftası Coşkuyla Kutlandı


  Turizm Haftası Kutlandı

Turizm Haftası bu yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor.

                Turizm haftası dolayısıyla Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bugün saat 10.30’da Eğirdir Kervansaray Düğün ve Toplantı salonunda ‘Turizm Haftası’ programı düzenlendi. Düzenlenen törende katılımcılar, Helvacı Helva Türküsü, Cici Kızlar ve Kaşık Ekibinin gösterileriyle hoşça vakit geçirdiler.


                Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenilmesiyle başlayan program Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Meral Tepe’nin açılış konuşmasıyla devam etti.


                Okul olarak turizm sektörüne kaliteli, kültürlü ve değerli elemanlar yetiştirdiklerini konuşmalarında ifade eden Okul Müdürü Tepe şunları söyledi:

                “Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası ülkemizde Turizm Haftası kutlanmaktadır. Böylesi anlamlı bir günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

                Turizm hizmetle büyüyen, sevgiyle gelişen bir ağaçtır. Turizm Otelcilik Liseleri bu ağacın en verimli toprağıdır. Okul olarak bu sektöre kaliteli, kültürlü ve değerli elemanlar yetiştirmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ülkemizde turizm sektörü hızla büyümekte, ülke ekonomisine olan katkısı her geçen gün daha da artmakta, bu sayede de istihdama büyük katkı sağlamaktadır. Turizm sektörü büyüdükçe, işletme sayıları arttıkça okullarımızın değeri de her geçen gün artmaktadır.

                Ülkemiz tarihi, kültürel ve doğal yapısıyla turizmde dünya lideri olabilecek bir ülkedir. Buna rağmen turizmde hak ettiği yeri hala tam olarak alabilmiş değildir. Çok çalışarak, çok iyi tanımlar yaparak, halkımızı eğiterek, sektöre çok iyi eğitim almış insanlar yetiştirerek ülkemizi bu konuda çok yukarılara taşıyabiliriz.

                Turizm, bilinçli toplumların en güçlü silahıdır. İşte bu sebeplerden dolayı öğrencilerimize, turizm sektörünün beklentileri doğrultusunda, sektörle işbirliği yaparak, onların isteklerini dikkate alarak eğitimlerimizi veriyoruz. Memnuniyetle görüyoruz ki, mezun olan öğrencilerimiz büyük turizm işletmeleri tarafından tercih edilmekte ve daha okulları bitmeden kendileri ile sözleşmeler imzalamaktadırlar.

                Ülkemizde işsizlik problemi yaşanmakta, insanlarımız iş bulmakta zorlanmaktadırlar. Turizm sektörü hizmet sektörü olduğundan dolayı insana dayalı hizmet sunduğundan çalışan sayısı çok fazladır. Okullarımız kalifiye eleman yetiştirerek bu sektörün tabanını oluşturmaktadır. Okulumuz, Yiyecek İçecek ile Konaklama ve Seyahat Hizmetleri olarak 2 alanda ve mutfak, servis ve ön büro olmak üzere 3 dalda eğitim vermektedir. Biz de ortaokuldan mezun olan gençlerimizi okullarımıza bekliyor, onlara iyi bir gelecek vaat ediyoruz.

                Türkiye’nin nadide okullarından biri olan Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, cennet ülkemizin zarif bahçesi Eğirdir için adeta bir nimettir. Bu nimeti hep birlikte ülkemizin yararına sunmalıyız. Unutmayalım ki; ülkenin saygınlığı, turizmin yaygınlığı ile artar.”

                Okul Müdürü Meral Tepe’nin konuşmalarının ardından, okul öğretmenleri Murat Akkın, Aliye Barışık, Figen Varol Özçelik ve Sibel Ergin, katılımcılara  eşsiz bir şiir dinletisi sundular.

                Salon, Helvacı Helva Türküsüyle Canlandı…


                Nostaljik bir şiir dinletisinin ardından sahneye; Emre Öçal, Yakup Onur, Yakup Acar, İbrahim Can Gezgin, Mehmet Çiçen ve Muhammed Aygün Demirel çıkarak izleyenlere Helvacı Helva Türküsü eşliğinde küçük bir canlandırma yaptılar. Öğrencilerin gösterisi izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

                Fakirin Yeri Tam Not Aldı…


                Turizm Haftası kutlamaları çerçevesinde Alim Peksak, Mert Uçar, Yiğit Başar, Kadir Umut Soycan, Mert Başar, Yaşar Yalçın ve Vildan Çiftçi’nin birlikte hazırlamış olduğu ‘Fakirin Yeri’ isimli skeç ilgiyle izlenildi. Fakir bir restauranta geldiklerini zanneden ama içeri girince oldukça lüks bir restauranta girdiklerini anlayan çiftin hikayesini anlatan ‘Fakirin Yeri’ isimli skeç izleyenlerden tam not aldı.

                Cici Kızlar Ayakta Alkışlandı…


                Türk sinemasının efsane filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı Cici Kızlar’ının canlandırıldığı skeç  izleyenleri hem güldürdü hem de eğlendirdi.

                Skeci canlandıran, Bayram Can Yakın, Ömer Berk Bostan, Birol Özbek ve Rıdvan Üresin’in performansları ayakta alkışlandı.

                Daha sonra Cemaliye Nur Yıldırım ve Halil Ertunç ‘Al Yazmalım’ zeybeğini birlikte oynadılar.

                Kaşık Oyunu


                Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yiğitleri; Batuhan Özkan, Hüseyin Şenol, Ener Uçan ve Şenol Yılmaz’ın ‘Erik Dalı’ isimli şarkı eşliğinde oynadıkları kaşık oyunu da programa renk kattı.

                Okul Birincisine Plaket

                Okul birincisi Yiyecek-İçecek Hizmetleri Mutfak Dalı öğrencisi Kaan Açıkalın öğretmenlerine, arkadaşlarına  ve ailesine hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. Açıkalın daha sonra yaş kütüğüne ismini çaktı. Okul Müdürü Meral Tepe, Okul birincisi Kaan Açıkalın’a plaket takdim ederek, başarılarının devamını diledi.

                Mezuniyet Töreni Yapıldı…


                Turizm haftası dolayısıyla düzenlenen programda Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden mezun olan öğrenciler için mezuniyet töreni yapıldı.

                Sahneye çıkan öğrenciler, Sema Danabaş yönetiminde ‘Turizm Andı’nı hep birlikte okudular. Daha sonra öğrencilere geçici mezuniyet belgeleri öğretmenleri tarafından takdim edildi.

                Öğretmen ve Öğrenciler Ödüllendirildi…

                Güreş müsabakalarnda İl Birincisi olan Aziz Baş’a, Ömer Mert Başar’a ve Okul Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Süzlü’ye de birer plaket verildi. Öğrencilerin ve Ali Süzlü’nün Palketini İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçın Karakaya takdim etti.

                Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Mehmet Kadri Karaosmanoğlu ve Kübra Oktay’ın sorumluluğunda hazırlanan ‘Gül Kokulu Kral Tacı’ sunumuyla 9. Ulusal Altınkep yarışmasında Türkiye Birincisi olan Batuhan Özkan, Mert Karakartal ve Fatih Furkan Coşkunsu’nun plaketlerini de Belediye Başkanı Ömer Şengöl takdim etti.


                Turizm Haftası kutlama etkinliği, misafirlere pilav helva ikramının ardından sona erdi.

                Muhteşem bir program hazırlayan Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencilerine emekleri için teşekkür eder, mezun olan öğrencilerimize yeni hayatlarında başarılar dileriz.