Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

EĞİRDİR'DE ELMA HASADI BAŞLADI

 

 

  Dünyanın en güzel elmalarının yetiştiği, Dünyanın incisi Eğirdir'de elma hasadına başlanıldı.

  Rekoltenin geçen yıllara göre düşük, ancak kalitenin yüksek olduğu bu sezonda, özellikle golden cinsi elmalarda, "irilik" nedeniyle dökülme gözlenirken, elma üreticilerimizin bu yüzden geçen yıllara göre birkaç gün daha önce hasada başladığı belirtildi.       

  İlçemizdeki soğukhava depolarının haftalar önce hazırlıklarını tamamladığı ve odalarını soğutmaya başladıkları açıklanırken, elma hasadına öncelikle golden cinsi elmalardan başlandığı bildirildi.

  Bu sezon Eğirdir elmasının bahçede, kilosu 1.10 TL ile 1.40 TL arasında alıcı bulduğu belirtilirken, sanayi tipi olmanın ise kilosunun 40-45 kuruş arasında alıcı bulması, elma pazarının bu yıl hareketli ve bereketli geçeceği şeklinde değerlendiriliyor.

YURDIŞINDA DA İLGİ GÖRÜYOR

  Eğirdir başta olmak üzere Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçelerinde 230 bin dönümlük alanda yetiştirilen Isparta elması yurt dışında da ilgi görüyor.

  Geçen yıl 600 bin tonluk elma üretimiyle Türkiye pazarında önemli pay elde eden Isparta'da bu yıl rekoltenin 700 bin tona çıkması bekleniyor.

   Hasat döneminde bahçelerden toplanan elmalar kasalara konularak, soğuk hava depolarına taşınıyor. Burada yıkanan ve paketlenen elmalar yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

   Elma üretiminin ilçemizde yoğun olarak yapıldığını belirten Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Yurt dışından getirilen kültür ırkı elmaların Eğirdir ilçesinde çok iyi sonuçlar verdiğini anlattı. Eğirdir elmasının aroması ve kokusuyla diğer türlerden ayrıldığını vurgulayan Şengöl, "Çok kaliteli elmamız var. Hem Eğirdir Gölü, hem rakım, hem de mikroklima elmada rengi, şekli ve aromayı meydana getiriyor. Hem depolama, saklama, pazarlama hem de modasını takip ederek yeni çeşitleri hızlı bir şekilde bahçelerimize adapte ediyoruz. Ülke insanımızın kaliteli elma yemesini sağlıyoruz. Eylülün ilk haftaları elma hasadına başlanır, kasımın ilk haftasına kadar devam eder. Devletimizin öncülüğünde bunları saklayabileceğimiz soğuk hava depoları yaptık. Elmaları Eğirdir'in dışında Türkiye'nin her tarafına gönderdik. Eğirdir elması artık dünya pazarına da açılıyor fazlasıyla. İran'a ihraç edildi. Daha sonra Ortadoğu'ya ihracat ettik. Şimdi de aklınıza gelmeyecek pazarlara gönderiyoruz. Geçen yıl Isparta Ticaret Odası öncülüğünde Ekonomi Bakanlığının desteğinde bir elma grubu kuruldu. Bu elma grubu hem yurt dışına seyahatlerde bulundu hem de yurt dışından elma talep eden ülke insanlarını buraya davet etti. Onları burada ağırladık, ürünlerimizi ve bahçelerimizi gösterdik. Dolayısıyla profesyonelce bu işle uğraşan insan artık Isparta'nın, Eğirdir'in elmasının olduğunu öğrendi." dedi.