Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

Eğirdir'de 54. Kütüphaneler Haftası Kutlandı

 Eğirdir'de Kütüphaneler Haftası Kutlandı

 

Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler" Temalı 54. Kütüphane Haftası Eğirdir'de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 Eğirdir'de Kütüphaneler Haftası Kutlandı

Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler" Temalı 54. Kütüphane Haftası Eğirdir'de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

54’ncü Kütüphaneler Haftası bugün saat 10.00’da Eğirdir Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu tarafından hazırlanan bir programla kutlandı.

Program, devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması, akabinde İstiklal Marşımızın söylenilmesi ile başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Eğirdir Milli Eğitim Müdürü İdris Sezgin yaptı. Sezgin: “…Kitap ve kütüphane imkanlarımız, okul ve sınıf kitaplarıyla oldukça geniş durumdadır. Ama maalesef ki 'Kitabın pahalı olduğunu söyleyen insanların, kitabın bedava olduğu kütüphanelere gitmediğini' görüyoruz. Buradan da anlıyoruz ki mesele imkansızlık değil: Aksine tembellik, duyarsızlık, işin önemini anlamamaktadır. Son bir yılda ülkemiz geneli itibari ile yayınlanan kitap, okur sayısını geçmiş durumdadır ne yazık ki” diye konuştu.

Sezgin'in konuşmalarının ardından “Kitap Okumanın Önemi Konulu” canlandırma izleyenlerden büyük beğeni alırken Okul öğrencilerinden Elif Özçelik de ‘Kütüphane” isimli şiiri okudu.

Aşık Veysel Anıldı…

Geçtiğimiz hafta ölüm yıldönümü olan ünlü ozanımız, halk şairimiz Aşık Veysel Şatıroğlu da, Türk milletinin hafızalarına kazınan "Dostlar Beni hatırlasın" sözleriyle canlandırılan skeçte saygıyla anıldı.

“Kurabiye Canavarı” skeci beğeniyle izlenildi…

Süleyman Demirel İlkokulu 2’nci sınıf öğrencileri Kaan Eryılmaz ve Mete Güngör'ün canlandırdığı "Kurabiye Canavarı" isimli skeç ilgiyle izlendi ve büyük alkış aldı.

Buradaki program ödül töreni ile sona erdi.

Kitap Sergisi Açıldı

SD İlk-Orta Okulundaki programın ardından Eğirdir İlçe Halk Kütüphanesine geçildi. Eğirdir İlçe Halk Kütüphanesi'nde Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından yeni gönderilen kitapların yer aldığı Serginin açılışı yapıldı.

Güncel kitaplardan oluşan sergi, hafta boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

Türkiye’de Okuma ve İzleme Oranları…

Kütüphaneler haftası kutlamaları çerçevesinde Türkiye’nin okuma ve izleme oranları da programda açıklandı. Türk’lerin günlük hayatlarında en çok Televizyon izlediği ortaya çıkarken, dünyada kişi başı kitap harcaması 1.3 dolar iken Türkiye de ise bu oran çeyrek dolar olduğu açıklandı.

Türklerin;

Dergi okuma oranı: %4

Gazete okuma oranı: %22

Radyo dinleme oranı %24

Televizyon izleme oranı %95’miş.

Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolar, Türkiye’de ise çeyrek dolar. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi düzenli kitap okuyor.

Ve ayrıca Türk halkı günde 6 saat televizyon seyrederken 3 saat internete giriyor ve kitap okumaya yalnızca 1 dakikasını ayırıyormuş. Bizler galiba televizyonu okuyor, kitapları ise seyrediyoruz. 

EMEL TURAN KARTAL
2732018142355460.jpg

2732018142649984.jpg

2732018143650763.jpg
2732018145852473.jpg