Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

ATATÜRK'ÜN EĞİRDİRE GELİŞİNİN 89. YILI

Kurtuluş savaşında, yurdumuzun her bir karış toprağında olduğu gibi büyük bir mücadele ile zafer kazanan Türk Milleti, büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bağrına basmış, 6 Mart 1930 sabahı Eğirdir İstasyonuna yanaşan tren ile Atatürk, kurtuluş savaşında cephanelik görevi üstlenen Eğirdir’i onurlandırmıştır.
Büyük önderin, demir köprü üzerinde bir süre vagonundan seyrettiği ve “ne muhteşem manzara” dediği topraklarda yaşayan Eğirdirliler, vatan topraklarında yeşeren zaferin kahramanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü karşılamak için tren istasyonuna akın ederek o gün orayı adeta mahşer gününe dönüştürmüşlerdi.
Genci-yaşlısı, kadını-erkeği ile büyük Türk Milleti; dünyanın en haklı var olma mücadelesi ile destan yazmış, sırtında cefası; yüreğinde gurur ve cesaretiyle kanını döken ecdadını unutmamıştır.
Türk Milletinin bir evladı olarak bağımsızlık, hürriyet ve vatanı uğruna mücadele verip Bayrağımızı göndere çıkaran başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor; Atatürk’ün Eğirdir’e gelişinin 89. Yılını minnetle kutluyoruz.