Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

Mehmet Akif Ersoy'u saygı, minnet ve rahmetle andık...

"Ruhun Şad olsun, mekanın Cennet olsun, Ey Mehmet Akif."

Mehmet Akif Ersoy'u saygı, minnet ve rahmetle andık

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 98'nci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı, bugün saat 10.00'da Kervansaray Düğün Salonunda yapılan etkinliklerle gerçekleştirildi. Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Budakçı, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Armutoğlu, daire müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri ve belediye başkan adayları ile öğrencilerin katıldığı programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Anma programını hazırlayan Mustafa Çetinkaya İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Sertbıçak yaptı. Sertbıçak, "Bugün burada Dünya tarihine, silinmez bir mühür gibi vurulan, varoluş destanımızı, İstiklal Marşı'mızı haykıran ve bu şanlı destanın münadisi olan Mehmet Akif Ersoy'u anıyoruz" ifadeleri ile başladığı konuşmasında şunları söyledi: "Aslında söylenecek çok şeyi 98 yıl önce milletin ızdırabını derinden hisseden Mehmet Akif, veciz mısralarında öyle dile getirmiş ki, kıyamete kadar bu kahraman milletin ağzında yankılanacak ve ilham kaynağı olacaktır.

Biz köklü bir medeniyetin evlatlarıyız. Dünyaya medeniyet dersini biz vermişiz. Kahramanlık destanlarını, bizim milletimiz Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşında, 15 Temmuz'da göstermiştir. Şairimizin;

'Korkma!

Cehennem olsa gelen

Göğsümüzde söndürürüz.

Bu yol ki hak yoludur,

Dönme bilmeyiz...

Yürürüz!'

diyerek söylediği mısraları, bu vatan sevdasıyla, hayatlarını seve seve veren Şehitlerimiz, kanlarıyla tarihin sayfalarına yazmıştır.

Bugün milletimiz, 98 yıl önce olduğu gibi, bütün dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu, en ufak bir yılgınlık göstermenin pek çok olumsuz sonucu olacağı bir zaman diliminden geçmektedir.

Yapılacak tek iş, ezelden beridir hür yaşamış, hür yaşayan bu milletin medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, iman dolu göğsünü siper etmesidir.

Bu böyle olduğu müddetçe, mabede namahrem eli değmeyecek, Bu millet hak ve hakikatin yılmaz savunucusu olmaya, mazluma dost, zalime korku olmaya devam edecektir.

Akif, milli mücadelenin ruhuna tercüman olan, o büyük, eşsiz şiirini, gece gündüz, gözünü bir an dahi kırpmadan kaleme almıştır. Öyle bir şiir ortaya çıkmıştır ki, bu şiir, bir milletin bir anda, var olup olmama noktasında, ihtiyaç duyduğu sonsuz gücü ve her türlü değeri taşımaktadır.

O marş öyle bir şiirdir ki, şairi bile, ölüm döşeğinden; 'Bu İstiklal Marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam... Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' diye haykırmıştır. Ruhun Şad olsun, mekanın Cennet olsun, Ey Mehmet Akif."

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un anılarının canlandırıldığı, İstiklal Marşı Oratoryosunun muhteşem şekilde sergilendiği programda, ilçemizde yapılan "İstiklal Marşı Okuma Yarışması"nda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

 "İstiklal Marşı Okuma Yarışması"nda birinci olan öğrenciler; Atatürk İlkokulu öğrencisi Damla Eylül Çakmakçı, İrfan Kaynak Ortaokulu öğrencisi Bilal Erdem ile Mavigöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hatice Mutlucan'a ödülleri Kaymakam Abdullah Akdaş tarafından takdim edildi.

"İstiklal Marşı Okuma Yarışması"nda ikinci olan öğrenciler; Muazzez ve Yaşar Şapçı İlkokulu öğrencisi İrem Yüksel Çetintürk, Sarıidris Ortaokulu öğrencisi Emine Naz Köse ve Prof. Dr. Turan Yazgan Anadolu Lisesi öğrencisi Hatice Can'a ödülleri Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Budakçı tarafından takdim edildi.

"İstiklal Marşı Okuma Yarışması"nda üçüncü olan öğrenciler; Süleyman Demirel İlkokulu öğrencisi Feyza Şimşek, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Merve Nur Sarıdoğan ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Kocakurt'a ödülleri Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl tarafından takdim edildi.

 

Bu Haberi Paylaş    


  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesi
  • eğirdir,egirdir haber,akın gazetesieğirdir,egirdir haber,akın gazetesi