Eğirdir Turizm Danışma Bürosu

15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI İLÇEMİZDE ÇOŞKUYLA KUTLANIYOR

15-22 NİSAN TURİZM HAFTASI Turizm Haftası, her yıl 15 – 22 Nisan tarihlerinde kutlanır. Bu haftanın amacı Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamaktır. 15-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Valiliklerce 81 il genelinde çeşitli etkinliklerle “Turizm Haftası” kutlanacaktır. Hafta içerisinde halka ve özellikle gençlere yönelik çeşitli konferans, seminer, sempozyum, panel, haftanın önemini vurgulayan çeşitli yarışmalar, defileler ve çevre gezileri düzenlenerek turizmin sürekli gündemde kalması sağlanmaktadır.

 

TURİZM HAFTASI ÖNEMİ NEDİR?

Turistler ülkemize eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelen insanlara denmektedir. Turizm ise bu işe verilen genel isimdir.

Yurt içinde yapılan geziler iç turizm olarak anılırken yurt dışında yapılan geziler dış turizm olarak anılmaktadır ve böylece turizm iki ana başlık altında toplanmaktadır.

Türkiye Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü konumundadır. Üç yani denizlerle çevrili olup ılıman bir iklime sahiptir. Yemyeşil bitki örtüsü ve masmavi denizleri vardır. Pek çok medeniyetin bu topraklardan geçmiş olması sebebiyle tarihi güzellik açısından da oldukça zengindir. Türkiye bu özellikleriyle adeta bir açık hava müzesidir. Pek çoğumuzun tabiri ile de cennet gibidir.

Turizm bacasız sanayi olarak anılır. Bunun sebebi ekonomimiz açısından çok faydalı olmasıdır. Çünkü bir ülkeye giden turist orada para harcamaktadır. Harcadığı para döviz adıyla anılır ve bu önemli bir ekonomik gelirdir.

Turistlerimize hizmet vermekle uğraşan turizm sektörü ile iş bitmemektedir. Her bir vatandaşımız turistlere iyi davranmalıdır ki ülkemizden memnun kalıp tekrar gelsinler veya arkadaşlarına anlatıp başka turistleri buraya çeksinler. Onları dilimizi anlamadığı için aldatmaya kalkışmamalıyız. Eğer bir turist ülkesine memnun dönerse ertesi sene 10 turist getirecektir.

Daha çok turistin ülkemize gelmesi onlara nazik davranmamız, yollarımızın temiz olması, ulaşımımızın modern olması, konaklama yerlerimizin güzel olmasına bağlıdır.

Her sene 15 Nisan günüyle başlayan hafta Turizm Haftası olarak ülkemizde kutlanmaktadır. Bu haftada tursitlerin ve turizmin ekonomimize olan faydaları ve önemi anlatılır. Halkımıza bu durum kavratılmaya çalışılır ve gençlerimiz bilinçlendirilir.